Sledujete:

Vyhovují celoroční pneumatiky?

Vyhovují celoroční pneumatiky?

Jsou celoroční pneumatiky brány jako vyhovující pro zimní období? Povinnost přezout vozidlo na zimní pneumatiky, pokud bude na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, platí od 1. listopadu. Za nedodržení hrozí až dvoutisícová pokuta.

Aktuální dopravní informace na horách a předpovědi počasí naznačují, že zima by mohla udeřit naplno začátkem prosince 2012. Je tedy úplně poslední chvíle na přípravu.

Pneumatiky pro všechna roční období, neboli celoroční pneumatiky skutečně vyhovují provozu vozidla i v zimě. Pokud je máte na vozidle obuté, povinnost je splněna. Právní předpisy říkají, že by měla být pneumatika na boku označena písmeny M S, M+S, M/S nebo MS.

Písmena MS apod. najdeme na celoročních, zimních a velkých kolech pro offroady. Výrobci přidávají na kola ještě obrázky, např. kapky, sněhovou vločku, list a slunce. Piktogram sněhového masivu se sněhovou vločkou uprostřed značí zimní směs a zimní pneumatiku.

Celoroční pneumatika má svoje výhody i nevýhody. Výhoda je samozřejmě ekonomická, nevýhodou je naopak kompromis, s jakým je pneumatika vyrobena, aby vyhověla provozu v teplotním rozpětí větším než 40 stupňů Celsia. Tento typ pneumatiky je vhodný pro řidiče, kteří jezdí v zimní sezóně opravdu minimálně a nejezdí do horských oblastí. Při plnohodnotném zimním používání celoročních pneumatik, např. rychlejší jízdou po zimní dálnici, si řidič koleduje o dopravní nehodu.

Celoroční pneumatiky, prošly za poslední roky radikální proměnou. Dříve výrobci nařezali letní směs pneumatik více příčnými lamelami a nazvali je celoroční pneumatikou. Tyto gumy bývaly hlučné a zimní jízdní vlastnosti nebyly ideální. V poslední době je přístup téměř opačný, použije se zimní pneu směs, ale udělá se naopak menší počet příčných lamel. Celoroční pneumatiky jsou dnes na poměrně dobré úrovni.

Než vrazíte na cesty, mrkněte na aktuální dopravní situaci ať Vás neočekávaná nehoda nebo uzavírka nezaskočí.

Comments are closed.